Migrácie, dôsledky a príčiny

Autor: Jozef Ivan | 25.3.2016 o 21:42 | (upravené 2.5.2017 o 14:20) Karma článku: 2,01 | Prečítané:  1070x

Pred časom som tu zverejnil blog Výchova je zbraň, hovorme o jej dostrele. Mieril som ním takpovediac do vlastných radov, na domáce susedské vzťahy. 

Sú také, aké sú komplexné ľudské morálno-mravné kvality protagonistov jednotlivých dejov. A tie sú prečasto až biedne nízke.

Súdiac nielen podľa prečítanosti tohto konkrétneho blogu marginálna téma zo zásuvky menšinového vkusu. Aj keď v titulku bol pojem zbraň. Približne v tej rovine vnímania výchovy sa však vezie celý svet; platonickým záujmom o formovanie človeka pre človeka. Zďaleka nestačí spomenúť len naše školstvo. Z môjho pohľadu by z tejto témy vyšlo Slovensko s pomerne vztýčenou hlavou. Napriek mnohým, aj mojim vlastným, výhradám.

Inde vo svete je stav oveľa horší. Len také migrácie a ich dôsledky. Máme ich plné média, vždy ich boli plné, sú výborným predajným artiklom. Len s príčinami sa človek akosi nerád zaoberá – v médiách. A už vôbec nie preventívne. Žeby preto, lebo by sa to mohlo klasifikovať ako šírenie poplašných správ?  Nie. Keď je vzrúšo, spravodajstvo sa predáva najlepšie. Takže veštenie budúcnosti z kávy servírovanej prítomnosťou radšej nechajme bokom, mohli by sme prísť o budúce zisky.

Iste, múdra stratégia, pokiaľ by v tej budúcnosti nešlo o životy. Nielen preto, že sme kresťania a prvým božím prikázaním je NEZABIJEŠ!  A ani nie preto, že v trme-vrme nik nevie, či ňou nebude osudovo zasiahnutý. Z PROSTÉHO PRINCÍPU ĽUDSKOSTI. Zo solidarity a úcty k pozostalým dávnych, nedávnych, všetkých obetí. V predchádzajúcich dňoch ich zase pribudlo. Stačí povedať: Prijmite hlbokú sústrasť? Keď dávno sa dalo očakávať, že sa tak stane? Príčiny vznikali a vznikajú permanentne.  Ako občana tohto štátu ma teší, že medzi prvými ich pomenovali naši čelní politici.

Ale čo ďalej? Postačí len napínať svaly? Rozhodne nie. Veď mnohovrstevná súčasnosť sveta je výsledkom práve len doterajšieho napínania svalov. Každý štát má svojich mocných. Oni sú vzorom pre masy. Ak si oni podajú ruky a kontroverzné témy preosejú umom vodcov koruny tvorstva, aj technológie budú smerovať k formovaniu človeka pre človeka.

Bude mať svet niekedy takých vodcov? Bude. Ak ich masy budú chcieť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Polícia zasahalovala u Jankovskej, zobrali jej mobil

Štátnu tajomníčku spomína aj Kočnerova komunikácia so Zsuzsovou.


Už ste čítali?