Čert dobru škodí, anjel mu pomáha

Autor: Jozef Ivan | 28.10.2017 o 17:11 | (upravené 29.10.2017 o 7:05) Karma článku: 2,98 | Prečítané:  530x

Chlapča v parku schmatne čítajúcemu dedkovi cviker a trieli s ním preč. „Chytaj ma!“ Starký vyskočí ako lasička zo škatule, snaží sa zachrániť dioptrie. Márne. Udýchaný bezmocne prehodí: „No počkaj, čertík malý, ja ti to spočítam!

Vo vchode sa zjaví babka. „Babííí!“ zvolá drobec, odhodí okuliare a páli k nej. Starká tašky na zem a s otvorenou náručou víta dieťa: „Poď, ty môj anjelík, poď, už si mi chýbal.“  

Sme si čerti aj anjeli. Vieme to. V každej polohe sme však predovšetkým ľudia, teraz pred voľbami aj voliči. Urážať sa pre názor je strata pohody, energie. To už radšej nezasluhovať si adrenalínový prívlastok ČERT, čo vážne škodí.

Počas pedagogického pôsobenia v USA v 95. roku som viackrát počul názory kritických Američanov, pôvodom z Islandu a Írska: „Dobré existenčné podmienky dosiahneš len charakterným konaním, žiadaj ho aj od iných.“ Alebo: „Najlepšie si pomáhaš, ak do funkcií svojej spoločnosti volíš čestných, fundovaných, kriticky a originálne mysliacich ľudí, oni sú praví anjeli.“ 

Ekonomickým potenciálom Prešovský kraj ani východ Slovenska Amerike konkurovať nemôžu. Ľudským sa o to môžeme pokúsiť. Aby životnou úrovňou nám nebola vzdialená na hony. Takže, všade čo najmenej čertov, čo najviac anjelov aj v podobe zvolených poslancov.  

Roky-rokúce pracujem s ľudskou dušou. Podľa správania sa človeka trúfam si odhadnúť jeho osobnostný potenciál. Preto si dovoľujem ponúknuť svoje tipy na poslancov Prešovského samosprávneho kraja ešte nerozhodnutým voličom a tým, čo nemienia sledovať predvolebnú kampaň, „študovať volebné programy“ kandidátov. Aby nešli voliť len preto, že nevedia koho. Aby volebná účasť bola menej ponižujúca než priemer z ostatných štyroch krajských volieb: 21.76%... Aby hodnovernosť zvolených poslancov nebola nasledujúcich 5 rokov zas taká biedna, že im, obrazne povedané, z desiatich voličov budú dôverovať dvaja, ako za doterajších 16 funkčných rokov.  

Pred pár dňami som bol na huby. V plnej úcte, bolo ich toľko ako kandidátov na kandidátkach do VÚC. Cestou z lesa som stretol manželov stredného veku. Mali 24 nádherných dubákov. „Škoda, že deťom sa nechcelo ísť,“ vzdychla mama. Majú ich tri. Vrátil som sa nazad, v smere, ktorý mi opísali. Ani nie po sto metroch chôdze sa odtiaľ vracali piati: dedko, rodičia a dve deti – vo výbornej nálade. V dvoch košíkoch im ležalo dokopy aj 47 výstavných hríbov. Efektívnosť vychádzky hrala jednoznačne do ich kariet. Na osobu získali síce len 9.4 hríba, kým manželský pár až 12 kusov, ale celkový úžitok z lesa bol vyšší pre nich – piatich, až o 100 %. Východniari, nebuďme leniví, poďme voliť! Všetci nájdeme na kandidátkach vyššiu kvalitu než pätina z nás! Buďme si raz velebnými anjelmi. Aby naše deti odtiaľ neodchádzali.     

Nie z každého zvoleného kandidáta vzíde plnohodnotný poslanec, mám s tým 21-ročné skúsenosti. Málo hlasov v urnách znamená chabú mienku, málo informácií o tom-ktorom kandidátovi. Čo je smiešne na našich demokratických voľbách? Náš postoj. Máme v nich skvelý nástroj na kultiváciu vlastného životného priestoru, na úroveň nášho života, a predsa frfleme nad realitou. Sťažnosť asi 50-ročného pána v utorok podvečer v prešovskom OC MAX: „Do čerta, je to tu (v kraji, na Slovensku) všetko iba o peniazoch, stykoch, korupcii, klientelizme...“ Ďalší večer, necelé dva týždne pred 4. novembrom 2017 na blogovisku tie isté slová matildy33. A prídu voľby, a 78% voličov sa to netýka... Nie je to  čertovská prax?

Ak ešte nie ste rozhodnutí, koho voliť v 7. obvode Prešovského kraja, nahliadnite do mojich tipov v blogu: Východniari, poďme voliť! 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ficov obľúbenec Madej už nekandiduje, Smerom vraj ohrdol sám

Na kandidátke Smeru chýbajú viacerí poslanci.

Kofola kupuje známe minerálky

Skupina ešte len nedávno prevzala slovenskú značku.


Už ste čítali?