Pápež, kresťanstvo a víťazi komunálnych volieb

Autor: Jozef Ivan | 11.11.2018 o 10:26 | (upravené 11.11.2018 o 19:46) Karma článku: 2,60 | Prečítané:  1043x

Dobré neskoré ráno, milí priatelia! Už vieme, čo chce väčšina obyvateľov obcí a miest Slovenska, medzi nimi i Prešovčanov v nasledujúcich štyroch komunálnych rokoch.

Aj ja rešpektujem výsledky. Napokon, nič iné nám, ktorí sme chceli rezultáty inakšie, ani neostáva. Demokracia je aj o celospoločenskej disciplíne v pertraktovaných témach inak zmýšľajúcich. A demokraciu, akú máme, pokladám za špičku spoločenskej socializácie, hoci s chybami, ktorými sa denne prezentuje ako všetko vo svojom individuálnom vývoji a ktoré sme povinní všetci citlivo premieňať na prijateľnejšie črty. V záujme nás samých i z úcty k úsiliu a odkazu našich národovcov, buditeľov, humanistov, štátotvorcov.

Nedávno mi dve kultivované dámy, nezávisle na sebe spontánne povedali: Som šťastná, že žijem v dnešnej dobe, odhliadnuc od všetkého protivného.

Všetkým zvoleným kandidátom na Slovensku aj staronovej prešovskej pani primátorke Ing. Andrei Turčanovej úprimne gratulujem k úspechu a prajem veľa zdravia a energie pri plnení svojich snov a zámerov, prešovským vyvolencom konkrétne s naším zaujímavým a príjemným mestom, ktoré, podľa mňa, skromne využíva svoj geografický, environmentálny, a hlavne ľudský potenciál. Nie iba na ekonomické bohatnutie, ale aj a hlavne na pokojnejšie, príjemnejšie estetickejšie a etickejšie existovanie jeho obyvateľov v ňom.

Náhodou som počas hľadania volebných výsledkov našiel obrázok pápeža Františka, ktorého si bez zveličenia a snahy o pátos vážim, podobne ako jeho predchodcu Jána Pavla II. i avantgardných pápežov pred nimi. Františkova tvár veľmi súvisí s témou dňa. Okrem iného preto, že hlavným zdrojom úspechu prešovskej primátorky je nespochybniteľne členská základňa i mimočlenská societa KDH. Kresťanskodemokratické hnutie. Je priam povinnosťou človeka civilizovanej a kresťanskej Európy očakávať od tohto hnutia etickosť, spravodlivosť, progres.

Roky rokúce zmýšľam podobne, ako ukazujú niektoré riadky pod fotografiou pápeža, Jorge Maria Bergoglia, 266. rímskej hlavy Katolíckej cirkvi. Mienim o tom povedať omnoho viac v pripravovanej knihe Vidieť absolútno.

Trochu pochybujem, že text je verným odborným prekladom toho, čo sympatický, múdry, progresívny pápež povedal. Nepochybujem však o možnosti, že v podstate to povedať mohol, lebo zmysel riadkov korešponduje s jeho filozofiou šíriacou sa vo svete. Aj z toho dôvodu sa téme venujem tak, ako vážený čitateľ, čítaš.

Nech teda hovoria slová pápeža, pod ktoré iba doplním: Všetci sme tu, na tejto Z(z)emi jeden pre druhého, všetci pre všetkých, inak, zdá sa, stvorenie ani nemá zmysel, nech to majú na pamäti víťazi nielen ostatných komunálnych, ale všetkých budúcich volieb.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobehne Johnsona osud Mayovej? Britské voľby rozhodnú o brexite

Tri scenáre vývoja po britských voľbách.

Ficov obľúbenec Madej už nekandiduje, Smerom vraj ohrdol sám

Na kandidátke Smeru chýbajú viacerí poslanci.

Kofola kupuje známe minerálky

Skupina ešte len nedávno prevzala slovenskú značku.


Už ste čítali?