Čo je to špičkový vedec?

Autor: Jozef Ivan | 9.4.2020 o 22:16 | Karma článku: 3,61 | Prečítané:  779x

Jedným ťahom priamo do editačného okna: Pred niekoľkými minútami som zaregistroval rozhlasovú správu, že americkí vedci vypočítali počet slovenských obetí koronavírusu na (približne?) 250 nebožtíkov. 

Vzhľadom na štatistické informácie o vekových kategóriách fatálne postihnutých je priam šialené, že obeťou môže byť každý, snáď okrem detí.

Ako milióny zvedavých ľudí tiež prichádzam do denného styku s hodnovernými mediálnymi správami, ktoré ešte zväčša sporadicky overujem vo svetovej tlači. Spozornel som už v decembri 2019, keď sa objavili prvé správy o čínskom Wuhane, podkovovitých netopieroch, obetiach a neskôr o podmienkach na podobných trhoch: unavené, choré zvieratá  naskladané v klietkach, ich moč, výkaly, spracovanie - to všetko sú skvelé podmienky na šírenie infekcií, zvlášť vírusov z divých zvierat na človeka.

Teda prvá otázka pre amerických vedcov, ktorí vedia tak presne vypočítať počty obetí na základe priebehu pandémie: Tie trhy v takých podmienkach sú nový civilizačný jav? Nemajú vedecké kapacity dosah na dosiahnutie potrebných podmienok na podobných trhoch na celom svete? 

Keď sa infekcia začala šíriť v Taliansku, Španielsku, Anglicku, USA, Švédsku a iných krajinách, kde boli špičkoví vedci, keď žiadne ich rozhodné rezultáty sa na stránky  ani svetovej tlače nedostali v takom imperatívnom znení, aby boli pohli rozhodnutiami hláv menovaných a nemenovaných krajín?

Množstvu  bežných tieňových politikov samoukov, včítane mňa, bol čudný zľahčujúci postoj Donalda Trumpa k potenciálu Covidu-19, ešte divnejšie vyznel ľahtikársky prístup britského Borisa Johnsona postavený na šarlatánskej teórii o získaní masovej imunity voči vírusu, ak sa nakazia masy naraz. Možné obete pred vlnou nákazy pritom očividne nikoho nezaujímali. Akoby ani nemohli prísť. Fakt, že Švédi zvolili vlastnú stratégiu boja oddeľujúcu seniorov od ostatnej populácie a rozporuplné informácie o nosení rúšok a až dodatočné odporúčania na nosenie ochranných štítov alebo okuliarov, lebo vírus sa šíri aj cez očné sliznice, len svedčili o pasivite, nerozhodnosti a nepripravenosti vedcov aj z WHO na včasný rozhodný vstup do zápasu s Coronavírusom.  

Do dnešného dňa som nezaregistroval výhrady voči takému postupu zrejme nie zle platených svetových zdravotníckych kapacít. Akurát Donald Trump sa včera (?) chvíľu zastrájal, že zváži finančnú podporu USA WHO.  

Ak je vírusov toľko tisíc, ako vedci avízujú a ak sú tendencie ich preskočenia na človeka také zrejmé (sústavná expanzia človeka do biotopov divej zveri, likvidácia dažďových pralesov, čoraz samozrejmejšia konzumácia plodov mora, živočíšnych darov lesov, netreba zmeniť celý svetový systém spôsobu života a hlavne zabrániť rastu chudoby, ktorá je v každodennom boji o prežitie na prírodu najviac odkázaná? 

Teraz, keď sa život na drvivej časti planéty takmer zastavil a milióny ľudí karantenizujú, je čas na kardinálne otázky, medzi ktorými čnie zvedavosť, kde sú špičkoví vedci schopní erudovane predvídať a štáty sveta  včas vystríhať? 

A kde je toľko ospevované a požadované kritické myslenie vedúcich predstaviteľov jednotlivých štátov? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Európski ministri by mali začať vedrami popola na vlastné hlavy

Možnosť, že Orbán vrazí nohu medzi dvere, nie je iba teoretická.


Už ste čítali?